Az örök kérdés: hány éves korban és milyen szabályokkal használhat a gyerek mobilt? És ha már veszünk, akkor szülőként melyiket válasszuk, és milyen előkészületeket kell megtenni azért, hogy a számára leginkább megfelelő készüléket tudjuk a kezébe adni? Segítünk: íme 5 klasszikus szülői kérdés, és 5 válasz, ami segít a döntésben.
1. kérdés: Hány éves kortól?
Még a szakemberek között is megoszlik a vélemény, hogy hány éves korban érdemes gyereknek okostelefont venni, de az biztos, hogy iskolakezdés előtt semmiképp. Nem azért, mert nem fogja tudni használni, hiszen ma már tudjuk, hogy már 2 évesen ösztönösen ráéreznek, hogyan kell kezelni egy tabletet.
Az első okostelefon-vásárlásnál érdemes a szülőknek is képbe kerülni az internet veszélyeivel és a különféle - akár ingyenesen letölthető - szűrőappokkal, amelyek a kicsik biztonságos nethasználatát szolgálják, vagyis kontrollálhatjuk a felnőtteknek szóló tartalmat, korlátozhatjuk a nethasználatot, sőt, a social média tevékenységekre is rálátást kaphatunk. Szülői felügyelettel az okostelefon – főleg iskolaérett kor után – praktikus eszköz lehet a gyerek életében, hiszen számos tevékenységhez, mint például a tanuláshoz is a segítségére lehet.
Mielőtt vásárolnánk
Tegyük fel a kérdést, hogy milyen céllal szeretnénk neki saját telefont adni?
- Mert már mindenkinek van az osztályban?
- Mert el akarjuk érni, ellenőrizni napközben?
- Mert a habitusa, érettsége, a család ritmusa ezt indokolttá teszi?
Ha csak az utolsó kérdésre volt “igen” a válasz, akkor nyugodtan belevághatunk.
Nézzük technológiai szemmel a mobil elveszítését: mind az Android, mind az iOS készülékeket távolról meg tudjuk találni, illetve letiltani.
2. kérdés: mennyiért érdemes készüléket venni?
Első mobilként célszerű kártyás csomagot és középkategóriás készüléket választani. Ebből a műfajból már 50 ezer forint körül kompromisszumok nélküli telefont tudunk venni. A Samsung J vagy A szériás készülékek például jók erre a célra, drágább verzióban (100 ezer körül) pedig az iPhone SE biztosan kiszolgálja az igényeit.
Legkedvezőbb megoldás a saját előfizetésünk terhére vásárolni egy nagyobb értékű mobilt, amit így akár 0 forintért is megkaphatunk saját szolgáltatónktól – ezzel kapcsolatban keressük fel a weboldalukat.
Semmiképpen nem érdemes olyan mobilt vásárolni, amit nem tud egy kézben biztonságosan megtartani, tehát célszerű 4 vagy 5 inches kijelzőjű készüléket választani. Plusz pont jár a vízálló és ütésálló kivitelért.
TIPP: Ha egy családtag használt mobilját kapja meg, akkor mindent töröljünk ki belőle, frissítsük az oprendszert és kapjon új SIM kártyát is új számmal – kínos meglepetések helyett.
3. kérdés: Számlás vagy feltöltős jó a gyereknek?
A feltöltő kártyás csomag előnye, hogy csak annyit használhatja a gyerek, amennyit feltöltünk rá, nem tud horrorisztikus számlákat kreálni. Hátránya, hogy így többe kerülhet a készülék, illetve külön gondoskodunk kell az egyenleg feltöltéséről. Viszont elfogadható percdíjakat és mobilnet csomagot találunk a kártyás műfajban.
Ha számlás csomagot kap az újdonsült telefontulajdonos, nem árt egy okos költségcsökkentő megoldás: a készüléken állítsuk be a fix hívószám (FDN) opciót, hogy csak bizonyos számokat (szüleit, iskolát, szomszédot, nagyit) tudjon tárcsázni a telefonjáról. A segélykérés természetesen így is működni fog.
TIPP: Minden esetben fontos viszont, hogy az emelt díjas sms-eket és hívószámokat, illetve a külföldi számok hívását tiltsuk le a kártyáról. Ez két ingyenes szolgáltatás, amit az ügyfélszolgálaton kérhetünk minden mobiltársaságnál.
4. kérdés: A kamera, memória, tárhely mennyire számít?
A tárhely – a felhőalkalmazások idejében – inkább az alkalmazások futtatásához és a tonnányi frissítéshez szükséges. Ha lehetséges, legalább 16 GB-os SD kártyát vagy beépített tárhelyes telefont vásároljunk.A kamera szuper önkifejezési eszköz, kreativitásra nevel. Érdemes erre kicsit költeni. 2 GB RAM memóriával már egészen sok játék és alkalmazás el fog futni a készüléken. Két jó példa erre: 1 és 2 .
Kreativitásra pedig a következő videó:
TIPP: Ahhoz, hogy a menő 3D-s játékok szépen fussanak a telefonon, egy erősebb készülék lesz megfelelő. A 2 GB általában elég.
5. kérdés: Kell internet a gyereknek?
Igen, sőt! Hiszen valószínűleg ő csak böngészni, fotózni, csetelni, videót nézni szeretne; a hanghívás megmarad jobbára anyunak és apunak. Mivel a gyerek jobbára csak netezin fog, ezért térjünk ki a biztonságos internetezés kérdésére is.
–Hogy legyen rálátásunk arra, milyen tartalmakat tölt fel magáról, társairól, környezetéről a nyilvános közösségi oldalakra?
Számos - akár ingyenes - szülői felügyeletet biztosító appal megoldhatjuk ezt a gordiuszi csomót, úgymint: láthatóvá, blokkolhatóvá teszi a gyerek készülékén a webforgalmat, menedzselni tudjuk, milyen alkalmazásokat telepíthet a telefonjára, sőt ezeket le tudjuk tiltani akár ideiglenesen is, például iskolaidőre a telefonról, elvehetjük a netkapcsolatot, és a többi.
Ezekből néhány: Kids Palce, ESET, Screentime, Kaspersky Safe Kid, Parental Control Light
TIPP: Együtt menjünk át az új telefon kezelésén, a közösségi média buktatóin, állítsunk fel közösen mobilozási szabályokat.
––––
A posztot a Telenor támogatta
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
nemlétezem 2018.05.25. 14:57:51
Semmilyen
szdan 2018.05.25. 15:23:39
Kovi1970 2018.05.25. 15:46:08
Vagyis a gyereked a legelmaradottabb a modern világban.
Gondolikozz el, hogy mennyit szavalod az Anyám tyúkját és mennyiszer van szükséged számítógépre.
Mennyire tájékozódsz papíralapú forrásokból, mennyit elektronikus (írásos vagy audiovizuális) médiából?
Amerikában az a kérdés, hogy mitől lesz jobb a gyereked. Nálunk az, hogy miként tudod bekorlátozni...
A tudomány sosem téved! 2018.05.25. 18:45:08
Igen, ilyet én is szeretnék választani, csak ilyet már nem gyártanak.
Péklapát, és péklapát közül lehet "választani"
Kontent 2018.05.25. 19:02:40
A tudomány sosem téved! 2018.05.25. 19:15:29
Begérke 2018.05.25. 20:33:57
Nem elmélet ez: az én gyerekem iskolájában tényleg nincs 6.-ig okostelefon és nagyon jól megvannak a gyerekek nélküle. És tudnak kommunikálni, együttműködni,konfliktusaikat kezelni, stb. Később is képesek lesznek megtanulni a kütyüket, ezzel nem veszítenek semmit, de nagyon sokat nyernek!
Kontent 2018.05.28. 12:43:15
Kontent 2018.06.05. 20:27:36
Csodaországban 2019.11.07. 21:46:35
A szülő pontosan azért van, hogy bekorlátozza a gyerekét.