“A fő probléma a telefonos esküvői képekkel, hogy úgysem lesznek jók” - állítja egy általunk megkérdezett rutinos esküvői fotós. Mármint olyan jók, mint a fotósé - tegyük hozzá. Ezt, a nem éppen apróságot leszámítva is jó néhány nehézség merül fel az oltár előtt álló párt mobillal vadászó rokonok hada számára. Körüljárjuk ezeket a fotós segítségével, illetve arra is kitérünk, hogy ha mégis elsütnéd a telefonodat egy esküvőn, akkor mikor és hogyan tedd ezt.
Tehát így ne! - Kép: Shutterstock
Nyilván el fogod, az emlékeket mindenki szereti, profi géppel meg vendégként ki rontaná el az élményt? Az ifjú pár kivétel: nekik szigorúan kerüljön lakat alá még a telefon is.
Pozíció-cicaharc
Örök harc folyik egy esküvő hátterében a fotós és a rokonok között, mégpedig a legjobb helyekért. Ezt egyébként egészen viccesen feldolgoztak az Elveszett esküvő című francia filmben is. Persze mindenki szeretne büszke lenni egy-egy jól sikerült fotóra a jeles napról, de ha jót akarsz az ifjú párnak (különösen a templomban), próbálj meg uralkodni magadon.
Miért?
Egyrészt azért, mert elég furán néz ki, hogy a szertartás alatt készült képeken mindenki arca előtt van egy okostelefon. Inkább élvezd a pillanatot, mint hogy küzdj a fényviszonyokkal. Másrészt határozottan tönkreteszi a hivatalos fotókat, ha egy rokon a háttérben lopakodik, hogy közelebb kerüljön az eseményekhez - teszi hozzá a fotós.
Arról már ne is beszéljünk, hogy a pár sok esetben százezreket költött a fotósra, videósra, hogy úgy és olyan minőségben örökítse meg az esküvőjüket, hogy az tényleg vállalható legyen az utókor számára is. Ezen pedig nem segítenek azok a Facebookra feltolt képek, amik nem a legelőnyösebb módon mutatják az eseményt. Úgyhogy, ha nem szeretnél azonnal feketelistára kerülni, kétszer is gondold meg, milyen képeket posztolsz egy esküvőről!
Gondolatok a képminőségről
A mindennapok igényeit azért maximálisan ki tudja elégíteni az újabb telefonok képminősége (különösen azokkal a plusz kütyükkel, amikre lentebb kitérünk), az esküvő azonban más tészta.
Visszaidézve: “a fő probléma a telefonos képekkel, hogy úgysem lesznek olyan jók”, mint a fotósé. Ennek több oka is van: a fotós gépe célszerszám, ő ért a kompozícióhoz, az utómunkához. Bízzuk rá ezt a munkát - tanácsolja a fotós.
A kivétel erősíti a szabályt - kísérletező hajlamú fotósok akadnak. Ilyen François Dourlen, aki egy csodaszép és európai szemmel különleges indiai szertartást örökített meg mobiltelefonnal.
A filmben a francia fotós kiemeli, hogy a mobillal készült felvételek egyik előnye, hogy más, szokatlanabb perspektívát használhatott, és nem állt a nagy masina a menyasszony, illetve a násznép és közé, így sokkal bensőségesebb képeket tudott készíteni.
A szintén profi fotós litván Kaspars Garda egy Leica objektíves telefont választott eszközéül egy alkalommal. Ilyen eredmény született:
Turbó a telefonnak
Ha biztosan nem bírod ki fotózás nélkül néhány kisebb, zsebben elférő kiegészítőt érdemes beszerezni az elfogadható eredményért.
Például ezt a "nagyágyút".
Egyszerűbb kivitelben egy apró állvány, a rácsíptethető lencsék sokat segítenek a képminőségben. Az idei év jó univerzális lencséje pédául a Pixter, ami belépő szinten 3 lencsét tartalmazó készletet ad 15 ezer forint alatt.
Mini állványokat jó ötlet távirányítóval kombinálni, így anélkül tudsz képeket készíteni, hogy folyton beugrálnál a többiek képébe vagy a telefon lógna be a te képedbe.
Az idei év ajánlott mobiljai a kamera minőségének függvényében elsősorban ezek lehetnek: Huaweii P20 PRO, iPhoneX, Honor 7X, és a Google Pixel 2 – a Digital Trends szerint. Választhatunk nyugodt szívvel még a következő modellek közül, melyeket a Cnet ajánl: Samsung S9 és S9 Plus.
PRO tipp: plusz egy stabilizátor beszerzésével szuper videókat tudsz készíteni – természetesen csak a kevésbé érzékeny pillanatokban.
Most már fotózhatsz
“Két fontos történés között bátran fotózzunk, mehet Instára, Facebookra” - tanácsolja ZPZ.
A megfelelő végeredmény érdekében a következő szabályokat érdemes betartani:
- Szánj időt és energiát rá, hogy stabilan tartsd a telefont, ne remegjen fotózás közben. Tartsd inkább két kézzel!
- Ha lehet, inkább fekvő képet készíts (bár ennek ellentmond a közösségi médiában terjedő álló formátum uralom).
- Gyerekekhez guggolj le, a tortánál, dekorációnál menj rá a kis részletekre, viszont evés-ivás, orrfújás, fuldoklás közben ne fotózz senkit.
- Ne vakuzz: a hivatalos képeket is elrontod ezzel és a fénye és az ara arcát is rémes fintorba torzíthatja.
- Lehetetlen fényviszonyok között ne erőltesd a fotózást. Például a naplementében inkább élvezd a szép pillanatot!
- Egy témáról/eseményről egy képet tegyél fel a netre, a legjobbat - a többi már csak ismétlés.
- Vigyázz a telefonodra, annyit nem ér a kép, hogy összetörd azt vagy saját magadat. Kerti tóba beleesni, karzatról lezúgni nem a legjobb élmény, pláne egy olyan képért, ami valószínűleg nem váltja meg a világot. Nem éri meg. (Igaz, hogy a rólad készült tavirózsás fejfedőjű felvételekről ezt már nem állítanánk, mert azok minden pénzt megérnek).
- Sose zoomolj! Rettenetesen lerontja a képminőséget, és biztos, hogy nem fogod tudni állvány nélkül jól kitartani a telefont. Elég nagy fotód lesz ahhoz, hogy vágni, szerkeszteni tudd a végeredményt.
- Érdemes manuális módban előre gyakorolni és ezzel is kihasználni a telefon adottságait. Letölthetsz plusz appokat a fotók javítására, illetve az utómunkához mindenképpen javasoljuk ezeket.
A posztot a Telenor támogatta
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
kommentes nikk 2018.06.28. 16:03:29
immhol 2018.06.28. 16:53:11
Fotósképző · fotoskepzo.hu 2018.06.28. 17:57:49
ComLo 2018.06.28. 18:02:01
Sajnos az én környezetemben ez teljesen megoldhatatlan, de én nagyon ellenezném a "mindenki csináljon maga képet" dolgot. Eszméletlenül kiábrándító, mint egy csorda ázsiai túrista akik a telefonjaikat bámulják csak, és fotoznak/selfie-znek. Arról nem is szólva, laikusoknak simán lehet hogy 1000 képből sem sikerül tökéletesen egy sem, a profi fotós pedig nagy eséllyel meg tudja komponálni azt a képet, ami jó eséllyel akár a következő évtizedben meghatározhat (mondjuk profilképként itt-ott).