Írtunk már korábban arról, hogy milyen véletlen balesetek szokták érni a telefonokat a random leeséstől a mosogatóba zuhanásig. Viszont ennél is gyakoribb, hogy lassan, de biztosan krepál be a készülék valami olyasmitől, amire ugyan nem számítottál, bár igazából kellett volna. Ekkor rendszerint elhangzik a „de hát honnan kellett volna tudnom, hogy ez árt a telefonnak” mondat. Holott, a használati utasításban a legtöbb le van írva (igaz, néha kínaiul és apró betűvel), de nyilván elsőként ezt reptetted a kukába, amikor kicsomagoltad a telefonodat. Nézzük meg, milyen érdekesebb részek lehettek benne!
-
Szaunában szelfizgetés
Leszámítva, hogy a látást is akadályozhatja a gőz, a vizes pára és a hőség kifejezetten nem az a közeg, ami a telefonnak jót tenne. Sem a szauna, sem a szoli, sem pedig a termálfürdő. Alapvetően a vizes közeg - úgy általában - nem használ az elektronikának és a kamerának sem. Bizony, csábító a tavaszi záporban vagy a vízesés alatt a romantikus fotózkodás, de ettől is kénytelenek lesztek eltekinteni - hacsak nem vízálló a készüléketek.
Vagy válassz vízálló telefon készüléket mint például ez
vagy például ez
De nem csak a nedvesség, a pára fojtogathatja a telefont, hanem alapvetően a forróság, a magas hőmérséklet is, ugyanis a telefon is képes hőgutát kapni. Nagy általánosságban az áramkörök, chipek és egyéb elektronikus alkatrészek zárlatossá válhatnak, ami biztos búcsút jelent készüléktől. A komoly hő az LCD kijelzőket és az akkumulátort is kivégezheti.
-
Hóban, fagyban
Ahogy a szélsőségek általában, a nagy hideg sem tesz jót a telefonoknak - minél bonyolultabb valami, annál inkább érzékeny a hőingadozásra. A régi sétálómagnók is kikérték maguknak a farkasordító teleket egy hosszasabb fűtetlen 7-es buszon utazás alatt. Bent pára, alacsony hőfok, kint még ennél is alacsonyabb, majd egy túlfűtött helyiségbe lépve a végeredmény egy teljes mértékben megviselt tárgy. A hideg próbára teszi, meríti az aksit és nem tesz jót a kijelzőnek sem, az extrém hőingadozás pedig szinte minden alkatrészt megkínoz.
Nagyon hidegben és nagyon melegben érdemes mellőzni a telefon használatát. Ha fűtött helyre érkezel, hagyd akklimatizálódni (táskában, tokban, belső zsebben), különben úgy jár, mint az összes szemüveges - tele lesz párával. A használati utasítás egyébként rendelkezik arról, hogy milyen hőmérsékleten garantálják a működést (-10 és +35 fok között biztosan).
-
Kikapcsolni? Minek?!
Tévhit, hogy az okostelefonokat sosem kell kikapcsolni, újraindítani! Abszolút érdemes kikapcsolni, ha lassulást érzünk, ha frissítés volt, új appot telepítettünk, de időközönként különösebb ok nélkül is. A töltöttség érdekében elég, ha éjszakára repülőmódba tesszük. Alapszabály lehet, hogy amikor már nem hasít, lefagyogat és az istennek nem csatlakozik a nethez, előbb kapcsold ki és csak utána vágd földhöz!
-
Kivinni a virtuális szemetet
Törölgetjük az appokat, fájlokat, szörfölgetünk a neten, és az ezzel járó szemétkupacot csak úgy otthagyjuk a telefonon? Akkor előbb-utóbb olyan lesz, mint egy málhás szamár: lassú és makrancos. A telefon egy idő után szokott segélykérően szólni, ha tele van, ekkor cache ürítést, cookie-k törlését, egyéb fájlszemetet kell törölgetni az általa ajánlott módon. Legalább havonta javallott lefuttatni egy vírusirtót, trójai keresőt, a telefon saját karbantartó progiját és átnézni a letöltött, de nem használt appokat.
Egész gyors lett, ez hogy lehet?!
-
Táskában vs. zsebben
Mikor bedobjuk egy nagyobb légterű dologba a telefont, akkor az óhatatlanul összetalálkozik kisebb tárgyakkal - akár kulccsal, apróval, éles szélű sütis zacsival vagy szemöldökcsipesszel is. Ezek a tárgyak nem egyszerűen meg-, hanem agyonkarcolják, csiszatolják a kijelzőt és a házat. Pár hónap után pedig csodálkozol, hogy „hogy néz ez ki?!”. A készülék táskában hordozva, ráadásul a busz után futáskor is csapódik jobbról balra, ami szintén nem a hosszú élet titka. Ha táskában tartjuk, legyen egy dedikált, biztonságos kis zseb erre a célra, mint gyereknek a gyerekülés.
-
Bluetooth, Wifi, GPS
Ha állandóan csőre töltött wifivel, bluetooth-al és GPS vevővel rohangálsz, a folyamatos kapcsolódás és keresés pörgeti a telefont, lefoglal nagyon sok memóriát, nullára meríti az akkut. Random ingyenes wifikről pedig bármilyen ocsmányságot képes beszedni a készülék, mint ember buszon az influenzát. Jobb kikapcsolva tudni ezeket a csatornákat amikor lehet, és csak indokolt esetben csatlakozni.
-
Vírus! Ja, nem, trójai…
Új telefonod van, és csak úgy kelleti magát az a sok szabad hely, ezért ész nélkül töltögeted az appokat és mindenféle reklámban feltűnő csodát. Néhány villogó banner szerint vírust is kaptál, de ha ezt vagy azt letöltöd, akkor minden szuper lesz. Vagy ingyen 6500 életet ígér a kedvenc játékodban? Ne kattints! A legveszélyesebb vírusok cuki reklámnak álcázzák magukat.
Számold hozzá azt is, ami biztos benne volt a felhasználói kézikönyvben: „a feltört vagy nem jogtiszta szoftver hibás működést vagy olyan meghibásodásokat okozhat, amelyekre a jótállás nem érvényes.”
A posztot a Telenor támogatta
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.